7 rozwiązań dla zarządzających

Dzisiaj stawiam pytanie: jak sprawić, by kierowane przez Ciebie przedsięwzięcia zakończyły się sukcesem?

7 ROZWIĄZAŃ DLA ZARZĄDZAJĄCYCH

Inspiracją była dla mnie kolejna rozmowa z Marcinem Kwiecińskim i Mariuszem Kapustą. Przed tygodniem podzieliłem się w newsletterze ich rozmową na temat priorytetów, a dzisiaj coś „z innej beczki”, czyli konkretne narzędzia, techniki i metody pracy.

Oto 7 wskazówek, które wydobędziesz  też z załączonego poniżej filmu:

1. Pytanie dlaczego

Przed zaangażowanie się w nowe przedsięwzięcia ważne jest poszukanie własnej motywacji.
Doświadczenie uczy, że projekt ma większe szanse powodzenia, gdy mamy do niego serce i znajdujemy radość w jego realizacji. Niekiedy samo przedsięwzięcie jest przyjemne (np. organizowanie ciekawego wydarzenia), a innym razem radość daje nam przebywanie i praca z lubianymi przez nas ludźmi.

2. Zaczynanie od planu

Wir działań warto poprzedzić przemyśleniem tego co i jak zrobimy. Można posłużyć się szablonami tzw. karty projektu zawierającej m.in. cel projektu, zakres, członków zespołu, kamienie milowe itd.
Można też skorzystać z metody „12 pytań”, którą promuje Mariusza Kapusta (oto link do arkusza PDF na jego stronie: http://leadership-center.pl/wp-content/uploads/2016/04/12-pyta%C5%84-KISS-PM-zeszyt-do-pracy.pdf  )

3. Blokada nowości

Powodzenie jednego przedsięwzięcia jest zwykle okupione niezrobieniem czegoś innego.
Decyzja podjęcia się ważnego, dużego zadania, jest równoznaczna z postanowieniem, że inne sprawy stają się mniej ważne, a pojawiające się okazje i ciekawe nowości będę odrzucał.
W załączonym filmie Mariusz barwnie nazwał to stawianiem tamy nowościom poprzez „getting things stopped”, czyli „zacznij kończyć, a przestań zaczynać”.

4. Codzienne top3

Ważne sprawy mają się posuwać do przodu każdego dnia. Ważna jest koncentracja na kluczowych tematach. Stąd rada, by na dzień zaplanować 3 rzeczy i zadbać, by koniecznie je zrealizować, mimo natłoku innych spraw.

5. Perspektywa tygodniowa

Dobre zarządzanie wymaga spoglądania w szerszej perspektywie. Nie mówimy tu o dalekosiężnym planowaniu strategicznym, ale o „podniesieniu głowy” znad codziennej krzątaniny i złapanie perspektywy tygodniowej.
Marcin propaguje tu metodę 15 żetonów, czyli wytypowania 15 zadań na dany tydzień.

6. Rytuały

Regularna powtarzalność wydarzeń sprzyja uporządkowanej pracy. Jeśli np. spotkania zespołu projektowego odbywają się o tej samej godzinie, w określony dzień tygodnia, to skutecznie porządkujemy rytm pracy w projekcie. Dzięki temu mamy łatwiejsze rozliczanie prac i samoorganizację członków zespołu.

7. Kontrola społeczna

Samodzielna, rzetelna praca, nawet wtedy, gdy nikt nie patrzy, jest miarą dojrzałego pracownika. Lecz nawet sumienne osoby sprawniej funkcjonują, gdy ich praca jest dostrzegana przez inne osoby. Deklaracja terminu i realizacji zadania, złożona na forum zespołu lub w obecności współpracownika, jest większym zobowiązaniem i mocniej motywuje, niż samodzielne postanowienie, o którym nikt poza mną nie wie.
Dla skutecznej pracy dobierajmy się w grupy lub w pary, gdzie będziemy się nawzajem rozliczać ze składanych deklaracji i zrealizowanych prac.

Tak jak wspomniałem wcześnie, powyższe punkty są owocem ciekawej rozmowy z Marcinem i Mariuszem. Oto wideo-zapis tego 7 minutowego spotkania:

https://www.youtube.com/watch?v=BZQ9zbpI4f8

 

 

Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy 27 maja mogą być w Warszawie, to widzimy się na wydarzeniu „Zarządzanie i charakter” z udziałem Marcina i Mariusza. (Bilety jeszcze są jeszcze przez kilka dni na www.priorytetyiprojekty.evenea.pl )

Lecz jeśli nie będziesz uczestniczyć, to mam nadzieję, że dzisiejszy tekst będzie dla Ciebie przydatną namiastką tego czego doświadczymy w następną sobotę.

Top