Robić swoje szybciej, sprytniej i lepiej. Właśnie tak wielu z nas chce działać.
Lecz jeśli Ty na wszystko masz czas i masz już wypracowane idealne sposoby działania, a w tym co dostarczasz klientom nie ma nic do poprawienia, to nie czytaj tego co napisałem w dzisiejszym felietonie, bo nie ma tu nic dla Ciebie.
Żarty, żartami, ale ani ja, ani nikt ze znanych mi ludzi biznesu, nie ma spraw poukładanych idealnie. Wyzwanie „szybciej, sprytniej i lepiej” dotyczy każdego z nas.
Wyczuł to amerykański dziennikarz, laureat prestiżowej nagrody Pulitzera, Charles Duhigg. Duhigg „ma nosa” do trafiania w dobre tematy. Kilka lat temu napisał książkę „Siła nawyku”, w której pokazał, jak bardzo nasze działanie zależy od automatycznych zachowań, zaprogramowanych w mózgu. Opisał wtedy, jak tresura mózgu, na sposób przypominający tresurę zwierząt cyrkowych, okazuje się skutecznym sposobem do rozwoju osobistego i zawodowego. Dobre nawyki to ogromna siła.
W tym roku na półki trafiła (na razie po angielsku) nowa książka Duhigga o tytule „Sprytniej, szybciej, lepiej: tajemnice bycia produktywnym w życiu i w pracy”.
Jak przystało na solidnego dziennikarza, autor przeprowadził „research”, porozmawiał z naukowcami i wybitnymi specjalistami, a potem wyszukał inspirujące studia przypadków, by przekazać nam wnioski.
Jak widzisz nie mówimy tu o poradniku typu „6 sposobów na to, jak zarobić milion w ciągu 30 dni”. Dostajemy natomiast książkę, która podsumowuje główne odkrycia naukowe ostatnich lat z obszaru skuteczności działania. Nie ma tu gotowych recept na sukces. Jest natomiast przystępnie wyjaśniona wiedza.
W załączonym 1-minutowym filmie przytoczyłem tylko jeden z książkowych tematów, tj. postrzeganie tunelowe.
Poniżej przytaczam jeszcze siedem innych inspiracji wynotowanych z książki Duhigga.
- Motywacja do działania w dużej mierze zależy od poczucia sprawstwa sytuacji (locus of control).
- W zarządzaniu zespołem ucz się od ludzi, planuj razem z nimi, buduj na tym co mają i co wiedzą.
- W stawianiu celów mierz wysoko, tzn. stwórz „stretch goal”, taki cel, który jest bardzo ambitny i praktycznie nieosiągalnym w Twojej dzisiejszej sytuacji. Dopiero potem stwórz mniejsze, realne pod-cele stosując zasadę SMART (specyficzne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe).
- Organizując pracę opieraj się na małych, samo-organizujących się zespołach, działających z dużą dozą autonomii i zwinności.
- Podejmując decyzje zdobądź informacje z różnej perspektywy, od osób, które są najbliżej sytuacji. Korzystaj z wiedzy z pierwszej ręki.
- Szukając innowacyjnych rozwiązań przenoś pomysły i rozwiązania z innych dziedzin. Bądź „brokerem innowacji”, przenoś pomysły nie związane z danym obszarem.
- Zdobywając nowe informacje i ucząc się, niezwłocznie zastosuj to co wyczytałeś, zapisz, przeczytaj na głos lub opowiedz komuś z otoczenia, by utrwalić to czego się dowiedziałeś.
Jeśli masz łatwość czytania po angielsku, to rekomenduję zakup wersji papierowej lub kindlowej na amazonie.
Być może, zamiast czytać po angielsku, łatwiej będzie Ci przyswoić książkę w wydaniu dźwiękowym. Na serwisie audible (zresztą należącym do amazona) jest już audiobook.
(Pomyślałem, że raz na jakiś czas będę się dzielił, z Tobą i innymi czytelnikami, recenzjami książek, które wydają się przydatne w zarządzaniu i skutecznym działaniu.)