Jak wybrać dostawcę w 3 krokach?

https://www.youtube.com/watch?v=sG9fiLV4Pao

Linki związane z tym odcinkiem:

Darmowy audiobook: http://bit.ly/ISRIKUZ_dla_Ciebie

Sklep ISRIKUZ z książką i notatnikami: http://ihs-notebook.com/pl_PL/shop/


Rozwińmy trzy punkty z dzisiejszego filmu.
1. REFERENCJE I REKOMENDACJE. Pewno robisz to spontanicznie szukając specjalistów w wielu sprawach życiowych. Szukając dobrego lekarza podpytujesz znajomych. Z kolei, gdy zobaczysz u koleżanki lub kolegi coś czego potrzebujesz, to dopytujesz, gdzie to kupić itd.
W sprawach biznesowych sposób wyłaniania dostawcy jest bardzo podobny. Jeśli potrzebujesz przeszkolić swoich pracowników z zarządzania projektami, to zadzwonisz do zaufanej znajomej, która ma dobre rozeznanie w rynku szkoleniowym. Ona podpowie Ci kto, jak i za ile może zrobić, to czego potrzebujesz.
Jeśli potrzebujesz wyremontować biuro, to rozmawiasz z tymi, którzy ostatnio remontowali swoje i dowiadujesz się, kto im to zrobił.
Taki sposób szukania specjalistów wydaje się nam dość oczywisty i naturalny.
Natomiast proszenie dostawcę o numery telefonów jego klientów, jest u nas mniej popularne. Zachęcam, by z tego korzystać, bo klienci mogą być dla nas kopalnią informacji. Warunkiem jest umiejętne zadawanie pytań. Zwykle otrzymamy namiary do zadowolonych i zaprzyjaźnionych z oferentem klientów. Ich intencją, zazwyczaj, jest przedstawić w dobrym świetle zleceniobiorcę. Pytania otwarte typu „co było najmocniejszą stroną w tej realizacji?”, warto podpierać pytaniami zamkniętymi typu „jak w skali od 0 do 10 oceniłaby Pani zaspokojenie Pani oczekiwań?”, potem ciągnąć „co by się musiało stać, by oceniła ich Pani na 10?”. Bowiem jest mało prawdopodobne, że ocena będzie na 10, zwykle zadowolony klient daje 8 lub 9, więc jest pole do „pociągnięcia za język”.
Sprytne szukanie przez polecenia i referencje wydaje się najskuteczniejszym tropem docierania do dobrych specjalistów. Profesjonaliści zwykle dbają o swoją reputację, więc networking da dobre owoce.

2. ZAŚWIADCZENIA, CERTYFIKATY I PRZYKŁADY ZREALIZOWANYCH PRAC. Ten obszar jest ważnym uzupełnieniem powyższego. Bowiem, Twoje potrzeby i Twój problem, są pewno nieco inne od znajomych, lub innych klientów oferenta.
Z poprzedniego punktu wyłowiłeś godnego zaufania dostawcę, tzn. takiego, który solidnie wykona pracę. Teraz potrzebujesz sprawdzić, czy zna się na tym, czego Ty potrzebujesz.
W branżach doradczych i szkoleniowych popularne są certyfikaty. Np. stowarzyszenia coachów lub trenerów egzaminują swoich specjalistów i wystawiają stosowne zaświadczenia. Istotna jest tu wiarygodność wystawcy certyfikatu. Bowiem czy innym jest certyfikat wystawiony przez nieznaną organizację, o której zasadach pracy nic nie wiadomo, a czym innym jest duża organizacja z wysokimi standardami profesjonalizmu.
Pomocne też jest zapoznanie się opisem prac wykonanych w przeszłości przez dostawcę. Dzięki temu zobaczymy, na ile to co robił pokrywa się ze skalą i poziomem komplikacji naszego przedsięwzięcia.

3. PORÓWNANIE OFERT. Zebranie kilku ofert i ich uważne przestudiowanie potrafi być „kopalnią informacji”. Poważni dostawcy poprzedzają przygotowanie oferty analizą tego, czego nam potrzeba. Niejednokrotnie to, czego chcemy jest tylko „wierzchołkiem góry lodowej” i specjalista dostrzeże szerszy kontekst tego, czego nam potrzeba, by rozwiązać problem.
Zatem jeśli kilku specjalistów opracowuje dla nas ofertę, to dostajemy uzupełniające się pomysły z kilku stron. Sama lektura ofert bywa inspirującym doświadczeniem, bo dostrzegamy temat pod nowym kątem. Wybieramy ofertę, która jest najbliższa temu, z czym jest nam „po drodze”.

Być może powyższe wskazówki są zebraniem działań, które już stosujesz. Pomyślałem, że warto usystematyzować temat. Ostatnio spotkałem się z sytuacją, że organizacja, skądinąd profesjonalna, wzięła się za wybieranie dostawców w tak nieporadny sposób, iż zdałem sobie sprawę, że to co dla mnie oczywiste, dla innym może być (częściowo) odkrywcze.

Top