Kalendarz Google, jak udostępniać?

http://www.youtube.com/watch?v=xlrqbOpwpNs

Widzę dwie korzyści z korzystania z kalendarza w smartfonie:
1. urządzenie przypomina o spotkaniach, oraz
2. kalendarz dzielę z innymi osobami.

Pierwszy temat jest banalny. Niemal każdy wie jak używać przypominaczy.
Lecz wspólne używanie kalendarza to już bywa wyzwaniem.
Ci z nas, którzy w taki czy inny sposób, otarli się o współpracę z korporacjami, doświadczyli ich systemów kalendarzowych, gdzie spotkania są elektronicznie synchronizowane z agendami kilku, a niekiedy kilkunastu osób.

Jednak przy prowadzeniu jednoosobowej działalności, lub przy firmie zatrudniającej kilkunastu pracowników, nie potrzebuję rozbudowanych, kosztownych systemów kalendarzowych. (Zdrowy rozsądek przedsiębiorcy nakazuje optymalizować koszty i wydawać pieniądze tylko na to co przekłada się na wartość dla klienta, bo to ostatecznie da mi zwrot z inwestycji.)

W dzisiejszym odcinku podpowiadam jak bezinwestycyjnie uruchomić narzędzie, które ułatwi Twoim klientom i współpracownikom umawianie się na spotkania. Warunkiem jest posiadanie konta mailowego w systemie Google. (Pewno są też rozwiązania poza Google, ale ja korzystam z Googli, więc dzielę się tym, co sam używam.)

Jeśli masz kalendarz w smartfonie, a maila na Googlach, to pewno masz podpięty kalendarz z telefonu do konta mailowego. Jeśli nie, to możesz to łatwo zrobić zarówno na Androidzie jak i na iPhonie. Jak już podepniesz kalendarz do Googli to poniżej znajdziesz opis udostępniania kalendarza opowiedziany w dzisiejszym filmie.

1. W kalendarzu na Google’ach wchodzisz w „Ustawienia”.
2. Klikasz nazwę Twojego kalendarza, który chcesz udostępnić (pewno będzie to pierwszy od góry nazwy Twoim imieniem i nazwiskiem, np. u mnie ten kalendarz nosi nazwę Bernard Fruga).
3. Teraz klikasz zakładkę „Udostępnij ten kalendarz.” i tam zaznaczasz obydwie opcje, tzn. „Udostępnij ten kalendarz publicznie.” oraz „Udostępnij tylko informacje o moim stanie Wolny/Zajęty (ukryj szczegóły)” (chodzi o to by inni mogli widzieć Twój kalendarz oraz jednak nie widzieli szczegółowych danych o tym co robisz w danym momencie). Pamiętaj by kliknąć przycisk „Zapisz” tuż ponad zaznaczonymi opcjami.
4. Google pewno przeniesie Cię z powrotem na główny widok kalendarza, więc ponownie wejdź w ustawienia i w swój główny kalendarz.
5. W zakładce „Szczegóły kalendarza” przewijasz do sekcji „Adres kalendarza”, a tam zobaczysz błękitny przycisk z napisem „HTML” i klikasz w HTML.
6. W wyskakującym okienku dostajesz link, który zaznaczasz myszką, kopiujesz skrótem klawiszy Ctrl+C i w mailu wklejasz skrótem klawiszy Ctrl+V.
7. Osoba (np. klient), która dostała Twój link zobaczy standardową stronę Twojej zajętości w formacie stworzonym przez Google.
8. Jeśli zamiast tego wolisz wkleić kalendarz zajętości na własną stronę to w zakładce „Szczegóły kalendarza znajdziesz sekcję „Osadź ten kalendarz”. Tam możesz skonfigurować format wklejanego kalendarza i pobrać gotowy kod html do wklejenia na swojej witrynie. Ten krok jest dla osób średnio-zaawansowanych w obsłudze stron www. Zaś kroki 1. do 7. są do przejścia przez każdego użytkownika komputera.

Top