Jak używam mój IHS-Notebook?

Czy można gdzieś poczytać o metodologii z jaką najefektywniej go wykorzystywać? Również używałem multiplanera itp. zawsze mam problem z opracowaniem systemu używania nowych „organizerów” szczególnie, że w tym wypadku tworzył go Pan jak rozumiem głównie pod własne potrzeby. Będę wdzięczny za wszelkie „tipy” how to 🙂 (Kamil K., użytkownik IHS-Notebook)

Panie i Panowie, Panie Kamilu,

Chętnie opiszę jak korzystam z IHS-Notebook, bo może to być inspiracją dla poszukania przez Was własnych sposobów, by zaprząc to narzędzie do pracy.

Mam IHS-Notebook zawsze przy sobie na spotkaniach. Notuję na pierwszej wolnej kartce. W trakcie spotkania, na skrzydełku dopisuję numer strony tej konkretnej notatki do spisu treści, który wygląda bardzo podobnie do tego na poniższym obrazku.

150801.184831.640_skrz_s

Lubię zapiski w formie map myśli. Staram się stosować zasady, które opisałem w instrukcji obsługi znajdującej się pod skrzydełkiem na końcu notatnika. Mapa myśli zaczyna się od środka kartki i dobrze jak każda z map jest powiązana z innym, unikatowym obrazkiem. W tym celu od strony 145 notatnik wypełnia sporo różnorodnych obrazków. Oczywiście po stworzeniu mapy myśli, dopisuję numer jej strony do spisu treści na skrzydełku!

150801.183523.270

Moje życie to sporo powtarzalnych aktywności, a jak wiadomo, listy kontrolne lepiej mieć na papierze, niż w głowie. Zatem od strony 224 umieściłem kilka formularzy check-list. Niektóre listy kontrolne mają 8, a inne 10 pozycji. Np. lista kontrolna „Delegacja” to 8-punktowy spis tego, co zwykle zabieram w podróż służbową. Gdy pakuję się na wyjazd, to w kratkach nad pozycjami odznaczam to co już zapakowałem. Listy kontrolne mają po 15 kratek do odznaczania, a zatem każda lista może posłużyć do 15 razy.

150801.184903.910_check_zoom_sNiekiedy potrzebuję pozbierać myśli i wypisać źródła jakiegoś problemu, lub rozbić temat „na składniki pierwsze”. Do tego mam diagramy ryby, od strony 192. W głowie ryby wpisuję temat, a potem na ościach jadę z elementami.

150801.183025.930_s_fishTo już wszystko.

Najważniejsze są skrzydełka i nawyk wpisywania do spisu treści każdej nowej notatki. Bowiem tylko w ten sposób, na kolejnym spotkaniu wiem, że na przykład notatki z poprzednich narad z Panem Piotrem mam na stronach 6, 7 i 15. Rzut oka na skrzydełko i każdą notatkę błyskawicznie znajduję!

W razie pytań proszę o kontakt mailowy ze mną (bernard.fruga[at]gmail.com).

Serdecznie pozdrawiam,

Bernard Fruga

 

 

Top