Cele strategiczne, czyli w 5 krokach od marazmu do rozwoju

Film o tym jak w 5 krokach wyrwać biznes lub przedsięwzięcie z marazmu i skierować na obszary rozwoju.

Moim rozmówcą jest Sławomir Śliwicki, który od lat żyje z tego co go pasjonuje. Są to strategie, zarządzanie strategiczne i stawianie celów strategicznych.

Sławka poznałem ponad dwadzieścia lat temu. Studiowaliśmy na tym samym wydziale. Ja spędzałem większość czasu załawiając sprawy studenckie i realizując się w uniwersyteckiej polityce jako szef samorządu. Czerpałem pełnymi garściami z szans na rozwój społeczny. Sławek równie intensywnie i pracowicie poświęcał swój czas na jednoczesne studiowanie psychologii i ekonomii. Dwóch mocno wymagających kierunków. Był jednym z tęższych mózgów w naszym środowisku.

Ponownie nasze ścieżki zeszły się po #015 1-minutowym Frudze, w którym zachęcałem Was do stawiania celów SMART. Sprowokowałem Sławka do dyskusji o tym, że SMART to nie wszystko, co warto wiedzieć o stawianiu celów.

 

Cel ma być Specyficzny, Mierzalny, Aktywny, Realistyczny i Terminowy, gdy jesteśmy na etapie operacyjnych konktetów.

 

Lecz na „strategicznych zakrętach”, gdzie nie bardzo wiadomo, w którą stronę ruszyć, szkoda naszej frustracji na myślenie w kategoriach SMART. Sławek żartował, że gdyby Krzysztof Kolumb ściśle trzymał się celów SMART to nie odkryłby Ameryki 🙂 W pewnych sytuacjach cele powinny być bardziej ogólne i szerokie.

Na moją prośbę Sławek podesłał listę książek, które mogą być przydatne w pogłębieniu tego o czym rozmawialiśmy w wywiadzie:

 

„Agile project management” Charles G. Cobb to świat informatyki co prawda ale dosyć przystępnie przedstawiony.

 

„Gamestorming. Gry biznesowe dla innowatorów” Dace Gray, Sunni Brown, James Macanufo. Ten pierwszy ma też w sieci swoją stronę na ten temat.

 

„Narysuj swoje myśli” Dan Roam (w tej chwili niedostępna po polsku, tu jest link do amazon.co.uk )

 

„Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” Alexander Osterwalder, Yves Pigneur

Mam nadzieję, że dzisiejszy wywiad będzie wartościowy dla tych z Was, którzy odpowiadają za przedsięwzięcia biznesowe, ale także w rozwijaniu swojej ścieżki życiowej i działalności niekomercyjnej.

Top